Ramazanın altın besini bal başlıklı konu hakkında detaylar ve Ramazanın altın besini bal konusu hakkında aradığınız tüm bilgiler Ramazanın altın besini bal başlığı altında toplandı.

Ramazanın altın besini bal :

Sağlıklı yaşamın mucizevi besini işlem görmemiş ham bal, oruç tutanlara sağladığı faydalarla Ramazan’ın en gözde iftariyeliği ve sahur besini oldu. Ramazan ayı ile birlikte değişen beslenme alışkanlıklarımız birtakım sorunlara sebebiyet veriyor. Bu dönem özellikle tüketimi artan kırmızı et, ekmek, pilav, makarna, hamur işleri, tatlı, börek gibi besinler sindirim zorluğu ve mide şişkinliği gibi problemlere sebep oluyor. Balın düzenli tüketildiğinde sindirim sisteminin sağlıklı şekilde işlemesine yardımcı olduğunu söyleyen Balın gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, Ramazan ayının rutin beslenme düzenine getirdiği farklılıkların dengelenmesi açısından bal tüketiminin oldukça önemli olduğunun altını çizdi.

Bal tokluk hissi veriyor, metabolizmayı dengeliyor

Balın sindirimi kolaylaştırıp metabolik stresi azalttığını vurgulayan Balın Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, “Ramazan’ın gelmesiyle sindirim sistemimiz ve midemiz daha farklı şekilde çalışabiliyor. Özellikle uzun süre aç kalmaktan dolayı mide bir anlamda kendisini dinlenmeye çekiyor ancak iftar sofralarında ağır yiyeceklerin bir anda tüketilmesi çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıklarını beraberinde getirebiliyor. Bal, sindirimi kolaylaştıran bir besindir, Ayrıca karaciğerden toksinlerin temizlenmesine de yardımcı olur. Balın, metabolik stresi azaltması sayesinde sahur nedeniyle değişen uyku düzenimizi yoluna koyma özelliği de bulunuyor. Genel olarak Ramazan’da tatlı tüketmeyi severiz. Bal, doğal tatlandırıcı özelliğiyle bu ihtiyacımızı sağlıklı bir şekilde karşılamamızı da sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

Orucunuzu ballı su ile açbilirsiniz

Balı şeker yerine sıcak ve soğuk içeceklerde, pasta, kek ve kurabiyelerde kullanmayı öneren Ahmet Bağran Aksoy, “İnsanlar iftar sofrasında kola ve hazır içecekler tüketiyor, bunun yerine bal şerbeti ile oruç açmak mideyi rahatlatacaktır. Boş mideye alınan ham bal, mide asidini nötralize ediyor. Balın kabızlığı giderdiği, vücuttaki kanı temizlediği, damarları genişlettiği ve kan dolaşımını kolaylaştırdığı, kalbi güçlendirdiği, yağ hazmını kolaylaştırdığı biliniyor. Sahurda 2 tatlı kaşığı balı mutlaka yemek gerekiyor. Balı çaya ekleyebilir böylece gün boyunca susuzluğu önleyebilirsiniz. Ilığa yakın suya 2 tatlı kaşığı bal koyarak hazırladığınız bal şerbeti ile bağırsak hareketlerini arttırıp vücut şişkinliğinizi üzerinizden atabilirsiniz.” dedi.

özel içeriğidir.

benzer kategori içerikleri, Ramazanın altın besini bal konusu hakkında bilgiler, Ramazanın altın besini bal açıklaması, Ramazanın altın besini bal haberi, Ramazanın altın besini bal görselleri, Ramazanın altın besini bal iletişim, Ramazanın altın besini bal bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ thirty five = forty five