Vulva sızısı nedir neden olur başlıklı konu hakkında detaylar ve Vulva sızısı nedir neden olur konusu hakkında aradığınız tüm bilgiler Vulva sızısı nedir neden olur başlığı altında toplandı.

Vulva sızısı nedir neden olur :

Vulva bayanda dış genital bölgeye vajinanın çevresindeki dokuya verilen addır. Bu alıngan bölgedeki sızı ve hassasiyet oldukça rahatsız edici bir vaziyettir ve çoğu bayan yaşamının bir yarıyılında bunu tecrübelemiştir. Peki vulva sızısı neden olur? Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, vulva sızısının çeşitleri, nedenleri ve rehabilitasyon usulleri hakkında şu bilgileri verdi:

vulva

Vulva sızısı tipleri

Yaygın tip: Kendiliğinden başlar ve aylarca sürebilir.

Lokalize tip: Sızı belirli bir alandadır ve genellikle adetten evvel bariz hale kazanç.

Vestibul sızısı: Sızı bütün vajina girişini sezilir.

Siklik tip: Sızının başlangıcı ve bitişi adet döngüsüyle ilgilidir. Genelde adet evveli şiddetlenir.

Nedenleri nelerdir

Vulva sızısı iyi anlaşılan bir gidişat değildir. Bulaşıcı ya da seks yoluyla dağılan bir vaziyet de değildir. Kanser bulgusu hiç değildir. Tahlilciler altta yer alan bazı vaziyetler ile irtibatlı olduğunu belirtmişlerdir.

Yineleyen mantar enfeksiyonları: Sık geçirilen mantar enfeksiyonları, vulva bölgesinde asap hassasiyetine ve asap liflerinde çoğalışa neden olur. Bu da vulva sızısıyla sonuçlanır.

Fiziksel ya da seksüel travma: Vulvadaki asap uçları doğum sırasında, cinsel istismarda ve yeterli ıslaklık olmadan yapılan sekste zarar görebilir. Bisiklet ya da at binmek gibi etkinlikler bu bölgede tazyike neden olabilir ve asap zararına neden olabilir.

Kronik sızı vaziyeti: Vulva sızısı yaşayan bayanların çoğu, fibromiyalji ve irritabl barsak belirtiyi gibi inflamatuar hastalıklara sahiptir. Başka Bir Deyişle vulva sızısı bu genel inflamasyonla alakalı olabilir.

Allerji: Sabunlar, jeller ve deodorantlar alerjik gidişatlara neden olabilir. Bu da sızı, irritasyon ve enfeksiyona yol açar.

Hormon rehabilitasyonu: Bazı çalışmalar hormon rehabilitasyonu alan bayanlarda vulva sızısının daha sık olduğunu belirtmektedir ama bunun bütün tersini öne süren çalışmalar da sıktır.

vulva

Vulva sızısı için ne zaman dayanak istenmeli

Hekiminizle bu mevzuda sarih olarak konuşun. Vulva sızısı, hayat stilinizi ve ilişkinizi etkileyebilir. Hekiminiz nedenleri inceleyecektir. Vaginal enfeksiyon, sızılı seks ve vajinal kuruluk denetlenmesi gereken mevzulardır. Gerekirse bazı testler yapılabilir.

Nasıl rehabilitasyon edilir

– Enfeksiyon ya da alerjik bir gidişat varsa basitçe çözüm bulunur. Şayet neden bulunamazsa rahatsızlığınızı giderecek tedbirler alınmalıdır. Bu tedbirler;

– Dolaysız cilde sürülen ve sızıyı gideren kremler,

– Düşük doz antidepresanlar,

– Pelvik adaleleri güçlendirmeye yarayan sensörlerle rehabilitasyon,

– Adale spazmlarını giderici masajlar,

– Tavırsal rehabilitasyonlar olabilir.

– Bu rehabilitasyonlar netice vermezse, seyrek vajina giriş kısmına cerrahi olarak müdahale yapmak gerekebilir. Buradaki rahatsız edici doku çıkartılır. Ne Yazık Ki aktif rehabilitasyon henüz yoktur.

vulva

Gevşemenizi basitleştirecek minik tedbirler

– Yüzde 100 koton çamaşır giyin. İç çamaşırıyla yatmayın.

– Dar çamaşır giymeyin.

– Paklik için yalnızca su kullanın. Sabun, şampuan ve parfümlü mahsullerden uzak durun.

– Tampon ve günlük pedlerden uzak durun.

– Vajinal kuruluk varsa, seks yapmadan evvel kayganlaştırıcı kullanın.

– İdrar sonrası vulvayı kesinlikle zarifçe kurulayın. Pakliği önden arkaya doğru yapın.

– Vulva çok hassas ve sızılıysa soğuk jel pedleri kullanın.

benzer kategori içerikleri, Vulva sızısı nedir neden olur konusu hakkında bilgiler, Vulva sızısı nedir neden olur açıklaması, Vulva sızısı nedir neden olur haberi, Vulva sızısı nedir neden olur görselleri, Vulva sızısı nedir neden olur iletişim, Vulva sızısı nedir neden olur bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 1 = one