Boşanma arzuhali nedir ve nasıl hazırlanır başlıklı konu hakkında detaylar ve Boşanma arzuhali nedir ve nasıl hazırlanır konusu hakkında aradığınız tüm bilgiler Boşanma arzuhali nedir ve nasıl hazırlanır başlığı altında toplandı.

Boşanma arzuhali nedir ve nasıl hazırlanır :

Boşanma kararı alan çiftler ya da çiftlerden birinin hazırladığı boşanma arzuhalleri ikamet adresinin bağlı olduğu aile duruşmasına yazılır. Şayet bölgede aile duruşması yoksa barış duruşmaları boşanma davalarında arzuhalin verileceği adrestir.

boşanma

– Boşanma davalarında, boşanma arzuhalleri esas doküman olarak nitelendirilebilir. Boşanma arzuhalinde boşanma bahaneleri, tüm meşru arzlar, haklar belirtilmelidir.

– Verilen arzuhalde yazılan her tümce davanın sonucunu, vaktini ve kalitesini tanımlayacaktır. O sebeple her boşanma davası için ayrı kalitede boşanma arzuhali hazırlanmalıdır ve bu evrede avukat yardımı çok ehemmiyetlidir. Her fert, her ilişki kendine has olduğu gibi boşanmalar da kendine özel mazeretlere, dinçlere sahiptir. Boşanmaya giden sürece neden olan mazeretlere göre özel boşanma davası arzuhalleri hazırlanmalıdır.

boşanma dilekçeleri

Mazeretlerine göre boşanma arzuhalleri

Boşanma arzuhallerini, mazeretlerine göre sınıflandırmak doğru olacaktır.

Kandırma sebebiyle boşanma arzuhali: Kandırma nedeniyle hazırlanan boşanma arzuhali, kandırılan şahsın elindeki ispatlara yoğunlaşarak hazırlanmalıdır ve bunlar sarihçe belirtilmelidir. Ayrıca eşin boşanma davasında nafaka, velayet ve tazminat gibi arzlarına kesinlikle yer verilmeli.
Terk etme sebebiyle boşanma arzuhali: Bu cins boşanmalarda arzuhalden evvel, terk edilen eş karşı tarafa konutluluk birlikteliğinin yine kurulması arzıyla uyarı vermelidir. Uyarı süresi terk edilme sürecinden sonraki 4. ayda verilebilir. Kendisine uyarı verilen eşin, bu uyarıya 2 ay içerisinde cevap vermesi gerekir. Şayet pozitif bir cevap verilmezse bu uyarıyla beraber hazırlanacak boşanma arzuhalinde terk etme süreci, terk edilme biçimi ve sebepleri net bir biçimde
yazılmalı.

Şiddetli uyumsuzluk sebebiyle boşanma arzuhali: Türk Medeni Yasasında, konutluluğun esastan sarsıldığı iddiasıyla açılan boşanma davası rakamı bir hayli fazladır. Bu cins boşanma süreçlerinde hazırlanacak arzuhalde, Konutluluğun esastan sarsıldığı ve sürdürülemez olduğu mevzusunda nedenlere yer verilmeli, konutluluk birliğinin devrildiği vurgulanmalıdır.

Anlaşmalı boşanma

Uyuşmalı boşanma arzuhali nedir

Boşanmak isteyen eşlerin aralarında uyuştuğu boşanma arzuhalidir. Fertler mülk paylaşımı ve boşanma bahaneleri hususunda uyuşarak, tüm meşru mesullükler üzerinde uyuşmaya vardıklarını ve legal sürece ait vaziyetleri kabul ettiklerini beyan ettikleri bir boşanma arzuhali hazırlamalıdır. Uyuşmalı boşanma arzuhallerinde her iki tarafında imzası bulunmak zorundadır. Uyuşmalı boşanmada mülk paylaşımı ve tazminat olması vaziyetinde uyuşmalı boşanma avukatı danışmanlığı alınması verimli olur.

çekişmeli boşanma

Çekişmeli boşanma arzuhali nedir

Çiftlerden bir tarafın boşanmayı kabul etmediği, haberdar olmadığı ya da istemediği vaziyetlerde genelde bir tarafın müracaatıyla hazırlanan arzuhaldir. Arzuhali veren şahıs neden boşanmak istediğini bahaneleriyle sarihçe belirtmeli, mülk paylaşımı, varsa çocukların velayeti, nafaka, tazminat gibi meşru arzlarına boşanma arzuhalinde yer vermelidir. Çekişmeli boşanma davası süreçlerinde şiddete bağlı, terk etme, kandırılma gibi mazeretlere göre her vaziyete göre değişik arzuhal hazırlanmalıdır.

benzer kategori içerikleri, Boşanma arzuhali nedir ve nasıl hazırlanır konusu hakkında bilgiler, Boşanma arzuhali nedir ve nasıl hazırlanır açıklaması, Boşanma arzuhali nedir ve nasıl hazırlanır haberi, Boşanma arzuhali nedir ve nasıl hazırlanır görselleri, Boşanma arzuhali nedir ve nasıl hazırlanır iletişim, Boşanma arzuhali nedir ve nasıl hazırlanır bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ eighty seven = ninety three