Migren ataklarınız için ağrınızı hafifletecek tavsiyeler başlıklı konu hakkında detaylar ve Migren ataklarınız için ağrınızı hafifletecek tavsiyeler konusu hakkında aradığınız tüm bilgiler Migren ataklarınız için ağrınızı hafifletecek tavsiyeler başlığı altında toplandı.

Migren ataklarınız için ağrınızı hafifletecek tavsiyeler :

Migren baş ağrısı hastalıkları arasında en zor olanıdır. Daha çok kadınlarda görülen bu hastalığı annenizden kalıtsal miras alabilir ya da ona sonradan tutulabilirsiniz.

Her koşulda enseden başlayan o müthiş ağrı sonradan yüzünüzün bir kısmını esir alacak ve siz acılar içinde kıvranıyor olcaksınız. İşte bu duruma kadar gelmişseniz artık yapmanız gereken ışık, ses gibi migren için baş belası uyarıcılardan mümkün olduğunca uzak durup dinlenmek. Malesef başınızı duvarlara vurmak bir sonuç vermeyecek çünkü.

Migreninize kökten çözüm değil tabii ama bir kaç önerimiz var ki, onları uygulayarak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Ancak en doğrusunun doktora gitmek olduğunu unutmayın.

Size önerceğim bu uygulamaları kesinlikle migren atağını hissettiğiniz anlarda yapmanız gerektiğini belirtmeliyim önce. Çünkü o beyin damarları tıkandıktan sonra malesef 4 – 72 saat arası bu ağrıyla yaşamak zorundasınız.

Ayrıca her migren hastasının bir yiyeceğe aynı tepkiyi göstermesini bekleyemeyiz. Deneme yanılma ile kendi beslenme tablonuzu çıkarmalı, size iyi gelmeyen yiyecekleri tüketmemelisiniz.

Sıcak – soğuk kompres yapın

Migren atağını hissettiğinizde hemen ensenize bir soğuk jel torbası koyun. Bu sizi çabucak rahatlatacaktır. Eğer mümkünse ayaklarınızı da ılık suda bekletip kan akışının ayaklara doğru olmasını sağlamalı ve dengeyi kurmalısınız.

Ev ortamı imkanlarında değilseniz, musluktan akan suyu yine ensenize sürmek de sizi rahatlatacaktır.

Kafein aslında migren için sakinleştirici olabilir

Kafein migren hastalarının ataklarını tetikleyebilir. Ancak burada zamanlama çok önemli. Çünkü migrenin ilk atağında içeceğiniz bir fincan kahve ağrınızı hafifletebilir. Ancak ağrının şiddetini hissettiğiniz noktada içerseniz bu sefer de ağrınızın artmasına sebep olacaktır.

Badem kurtarıcınız olabilir

Migreninizi tedavi etmek için düzenli olarak ve atağınız öncesinde 8 – 10 adet badem veya fındık tüketebilirsiniz. Ancak yinelemek isterim ki, besinlere hassasiyetinizi iyi saptamalısınız.

Biberiye mucizesi

Biberiye migren için en etkili bitki olarak bilinr. Bu bitkinin çayını tüketebileceğiniz gibi onunla buhar teneffüsü de yapabilirsiniz. Bitki çayını tüketirken kadınların dikkat etmesi gereken bir nokta var. Günde en fazla iki fincan tüketmelisiniz. Yoksa östrojen hormonunda azalmaya sebep olabilir.

Bu uyarıdan sonra buhar teneffüsünü de anlatayım. Aslında çok basit: Büyük bir kase kaynar suyun içine bir tutam biberiye ekleyin. Bir havluyu başınızın üstüne tutarak kaseye doğru eğilip buharı içinize çekin. İşte bu kadar. Sizi rahatlatacak ve ağrınızı hafifletecektir.

Havuç suyu tüketin

A vitamini bakımından zengin olan havuç migren ağrılarını da hafifletmekte başarılı bulunmuş. Atağı hisseder gibi olduğunuzda lezzetli bir bardak havuç suyu için, acınız hafifleyecektir.

Limon kabuğu hamuru

Limonu rendeleyin ve kabukları adeta bir hamur haline getirin. Elde ettiğiniz hamuru ince bir tabaka halinde alnınıza bırakın. Limonun ferah kokusu ve alnınızda bırakacağı etkiyle ağrınız hafifleyecektir.

Lavanta ve yağı

Lavantanın hoş kokusu migreninizi hafifletecektir. Ancak koku hassasiyetinin de migren hastaları için önemli olduğunu unutmayın ve yoğun kullanımdan kaçının .

Lavanta yağını çok çok az alarak alnınıza sürebileceğiniz gibi tıpkı biberiyedeki gibi buhar teneffüsü de yapabilirsiniz. Kaynar suyun içine 2 – 3 damla lavanta yağı damlatmanız yeterli olacaktır.

Ayrıca lavanta tohumu bulunan keseleri yatarken baş ucunuz da bulundurmak da etkili bir çözüm olabilir.

El masajı

Bu yöntem aslında en etkili olanı, ancak biraz can yakıyor. Atağı hissettiğiniz zaman elinizin işaret ve baş parmağınız arasında kalan geniş bölgeyi diğer elinizin parmaklarıyla sıkıştrın. Doğru noktayı bulduğunuzu hissettiğinizde sıkma şiddetini artırın ve canınızı yakın. 1 dakika kadar sürdürün ve aynı işlemi diğer elinize de uygulayın. Ağrınız damarlarınızı yumuşattığınız için hafifleyecektir.

benzer kategori içerikleri, Migren ataklarınız için ağrınızı hafifletecek tavsiyeler konusu hakkında bilgiler, Migren ataklarınız için ağrınızı hafifletecek tavsiyeler açıklaması, Migren ataklarınız için ağrınızı hafifletecek tavsiyeler haberi, Migren ataklarınız için ağrınızı hafifletecek tavsiyeler görselleri, Migren ataklarınız için ağrınızı hafifletecek tavsiyeler iletişim, Migren ataklarınız için ağrınızı hafifletecek tavsiyeler bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + 6 =