Konutluluğun ilk 5 senesinde çiftler daha mutlu başlıklı konu hakkında detaylar ve Konutluluğun ilk 5 senesinde çiftler daha mutlu konusu hakkında aradığınız tüm bilgiler Konutluluğun ilk 5 senesinde çiftler daha mutlu başlığı altında toplandı.

Konutluluğun ilk 5 senesinde çiftler daha mutlu :

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Cemiyet Bilimleri Fakültesi Psikoloji Kısmı Öğretim Azası Doç.Dr. Tayfun Doğan tarafından “konutluluk doyumu ve mutluluk” arasındaki ilişkilerin incelenmesi emeliyle yaptırılan bir araştırmada acayip neticeler elde edildi.

Pozitif Psikoloji alanında çalışmalar yapan Doğan, 342’si bayan yüzde 70.2 ve 145’i erkek yüzde 29.8 olmak üzere 487 konutlu ferdin katıldığı araştırmanın bilgileri Oxford Mutluluk Ölçeği ve Konutluluk Doyumu Ölçeği ile hakikatleştirildi. 18-70 yaş arasındaki şahısların katıldığı araştırmada yaş ortalaması 39.38 oldu. Çiftlerin konutluluktaki gereksinimlerinin karşılanma derecesi ile konutluluktan dinledikleri memnuniyeti ifade etmek için kullanılan “konutluluk doyumu” ile alakalı sansasyonel neticeler ortaya çıktı.

Erkekler daha hoşnut

Araştırma, mutluluk seviyeyi yüksek olanların konutluluk memnuniyet seviyelerinin de yüksek olduğunu ortaya koydu. Buna göre, mutluluk seviyeyi çoğaldıkça konutluluk doyumu da çoğalıyor. Konutlu erkeklerin ‘konutluluk doyum’ seviyeyi bayanlardan daha yüksek. Başka Bir Deyişle erkekler konutluluktan daha yüksek seviyede memnuniyet dinliyor. Araştırma eğitim seviyesinin, konutluluk doyumunu etkilemediğini de ortaya koydu. Araştırma neticelerine göre, ilkokul mezunu olmak ya da lisansüstü eğitim seviyesinde olmak konutluluk doyumunda tanımlayıcı bir etken olarak bulunmadı.

İlk 5 sene konutluluk doyumu daha yüksek

Konutluluğun ilk beş senesinde fertlerin konutluluk doyumunun daha yüksek olduğu tespit edildi. Beş seneden sonra konutluluk süresi uzadıkça konutluluktan alınan doyum düşüyor. Tanışarak-görüşerek evlenenlerin konutluluk doyumları, görücü usulü evlenenlere göre daha yüksek bulundu.

Doç. Dr. Tayfun Doğan, konutluluk ve mutluluk ilişkisini ele alan pek çok araştırma bulunduğunu belirterek “Bu araştırmalarda, konutluluk vaziyeti açısından konutlu fertlerin, hiç evlenmemiş ya da boşanmış olan fertlere göre daha mutlu olduklarına müteveccih belirtiler elde edildiği görülmektedir. Bunun dışında konutlu fertlerin sıhhat gidişatlarının ve hayat zamanlarının bekâr ve boşanmış fertlere göre yeniden daha iyi olduğu neticesine erişilmiştir” dedi.

Konutluluk hayatının ehemmiyetli emellerinden birisinin konutluluğu sürdürebilmek olduğunu belirten Doç.Dr. Doğan, “Konutluluğu sürdürebilmede pek çok etmen tesirlidir. Bunlardan birisi de konutluluğun kaliteyidir. Konutluluğun kalitesini tanımlamak üzere konutluluk doyumu, konutluluk geçimi, konutlulukta galibiyet, konutluluk niteliği ve konutlulukta mutluluk gibi değişik kavramlar kullanılmaktadır. Konutluluk doyumu, genel olarak ferdin, konutluluğuna ait değerlendirmeleridir. Şayet fert, konutluluğundan memnunsa, konutluluğu onun lüzumlarını karşılayacak kalitedeyse ve konutluluğuna ait düşünceleri pozitifse, konutluluk doyumu yüksek olarak ifade edilebilir. Konutluluk doyumunun yüksek olması ferdin mutluluğunu doğrudan etkileyen bir etmendir. Natürel ki tersi de mutluluğunu negatif istikamette etkileyecektir” diye konuştu.

Konutluluk mutlu ediyor; mutlu insanlar konutluluğa daha meyilli

Konutluluk- mutluluk ilişkisinin iki bağlamda ele alındığını belirten Doç.Dr. Doğan, “Buna göre, konutluluk mu fertleri mutlu etmektedir, yoksa mutlu fertler mi evlenmektedir suali gündeme gelmektedir. İlk olarak konutluluğun, ferde sağladığı psikolojik ve fizyolojik pek çok avantajın ferdi mutlu ettiği bir reeldir. Başka Bir Deyişle konutluluğun ferde sağladığı sosyal yardım, yalnızlıktan gözetici kaliteyi ve hayatına kattığı anlam itibariyle onu mutlu etmesi anlaşılabilir bir gidişattır. Bunun dışında, kumpaslı cinsel hayat ve beslenme de ferdin mutluluğunu pozitif istikamette etkilemektedir. Mevzu ile alakalı ikinci bakış açısı ise mutlu fertlerin evlenmeye daha meyilli oldukları ve bu mutluluklarını konutlulukta da devam ettirdikleri biçimindeki görüştür. Buna göre, yapılan meridyensel araştırmalar, mutlu fertlerin, karşı tür tarafından daha çok seçim edildiklerini, daha basit irtibat kurduklarını ve evlenmelerinin daha mümkün olduğunu ortaya koymuştur. Bu gidişatta, mutlu fertlerin evlendiklerinde de mutlu hayatlarına devam ettiklerini göstermektedir”

Doç.Dr. Doğan, eğitim seviyeyi, konutluluk yaşı, çocuk rakamı ve eşler arası yaş farkı ile konutluluk doyumu arasında ise anlamlı ilişkiler bulunmadığını da sözlerine ilave etti.

benzer kategori içerikleri, Konutluluğun ilk 5 senesinde çiftler daha mutlu konusu hakkında bilgiler, Konutluluğun ilk 5 senesinde çiftler daha mutlu açıklaması, Konutluluğun ilk 5 senesinde çiftler daha mutlu haberi, Konutluluğun ilk 5 senesinde çiftler daha mutlu görselleri, Konutluluğun ilk 5 senesinde çiftler daha mutlu iletişim, Konutluluğun ilk 5 senesinde çiftler daha mutlu bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− one = two