Tırnak mantarı Onychomykose rehabilitasyonu başlıklı konu hakkında detaylar ve Tırnak mantarı Onychomykose rehabilitasyonu konusu hakkında aradığınız tüm bilgiler Tırnak mantarı Onychomykose rehabilitasyonu başlığı altında toplandı.

Tırnak mantarı Onychomykose rehabilitasyonu :

Kalınlaşmış, sararmış tırnak rehabilitasyonu

Günlük yaşantıda kullanılan kunduralar, ayakta kalma süresi, yapılan atletik etkinlikler v.b bağlı olarak büyüyen baskılar neticesinde ayak tırnaklarında kalınlaşmalar büyüyebilir. Bu kalınlaşmalar mantarlı tırnak problemlerinde olan kalınlaşmalardan değişiklik gösterir. Mantarlı tırnaklarda oluşan kalınlaşmalarda, tırnaklarda kepekleşme, yumuşak odunsu bir görüntü ve yapı görülür. Mantar enfeksiyonu olmayan ama yapısal olarak kalınlaşmış tırnaklarda ki yapısal farklılık çok daha değişiklik talep eder. Bu stil tırnaklarda tırnak dokusu serttir. Yüzeyine değildiği zaman tek parça hissini verir. Uzayan kısmında da biçim bozukluğu aralıksız gösterir.

– Kapsamlı tetkik sonrası kalınlaşmış ve sararmış tırnak rehabilitasyonunda yaradılış nedenleri dahilinde podolog tarafından tasarlanan bir rehabilitasyon gerekmektedir

TIRNAK MANTARI

Tırnak mantarı Onychomykose rehabilitasyonu

Tırnak Mantarı

En sık karşılaşılan ayak meseleleri arasında yer alan tırnak mantarı, tırnak dokusu üzerinde uzun müddet yer edinebilen, ilerlediğinde mantar enfeksiyonu ile sonuçlanabilen patolojik bir tablodur. Morfolojik analiz ile tırnak mantarına neden olan 3 değişik faktör grup öğrenilmektedir. Bunlar: dermatofitler, küfler ve mayalardır. Mesken bakımından dermatofit grubu orijinli mantarların maya ve küflere kıyasla ayak üzerinde daha çok gelişim gösterdiği kollanmaktadır.

tırnak mantarı

Tırnak mantarının nedenlerini

– Tırnağın travmaya maruz kalması,

– Tırnağın yataktan bölmesi onycholyse,

– Tırnak üzerinde daha evvel cerrahi müdahale uygulanması,

– Periferik dolaşımı etkileyen sistemik rahatsızlıkların olması,

– Yanlış pabuç kullanımı,

– Ayaktaki nem oranının fazla olması

Biçiminde özetleyebiliriz.

Tırnak mantarının yaradılışı mantar enfeksiyonuna erişmediği sürece birliktesi sızıyı oluşturmaz. Fakat mantara bağlı tırnak üzerinde büyüyen biçim bozukluğu ve hipertrofi kalınlaşma tırnak batmasını da ortaya çıkartabilmektedir. Yapısal tamlığını kaybeden tırnak dokusu rollonlaşarak şiddetli sızı oluşturabilen batıklara neden olabilir. Dolayısıyla bu evrede bir podolog müdahalesi büyük ehemmiyet taşımaktadır.

tırnak mantarı

Tırnak mantarı’nda rehabilitasyon

Patolojik tabloyla ilgilenen uzman doktor dermatolog hakimiyetinde hastaya müteveccih anti-fungal ilaç rehabilitasyonu tasarlanır. Bu genelde oral ilaç kullanımı veya tırnak üzerine haricen uygulanan ilaçlar biçimindedir. Uzman doktorun hakimiyetine ek olarak yalnızca podologlar tarafından aylık periyotlarla tırnak üzerine uygulanan küretaj harekâtı, 3 veya 4 yılı bulabilen mantar tablosunu kısa müddette çözüme eriştirebilmektedir. Küretaj harekâtı ile tırnak yüzeyindeki mantarlı dokunun muayenehane pakliği yapılır ve devamında doktor teklifi ile uygun görülen anti-fungal ilaç kullanımına devam edilir. Mantar yayılımı ve geçmişi göz önüne alınarak vasati 6 aylık sürecin sonunda mantarlı dokuda üremenin önlendiği podolog tarafından fiziki tetkik ile tespit edilebilmektedir. Rehabilitasyon süreci tırnağın uzaması ve hastanın tasarlanan rehabilitasyonuna geçim sağlamasıyla doğru orantılıdır.

Tırnak mantarı’nda korunma

Günlük ayak bakımı ayakta büyüyebilen bir hayli patolojik tablonun önlenmesinde büyük ehemmiyet taşımaktadır. Mantar tablosunun erken teşhisi için de ayak bakımı esnasında tırnağın yapısal vaziyetinin kollanması renk metamorfozu, kalınlaşma, kırılma vs. gerekmektedir. Kollanan rastgele bir problem podologların fiziki tetkiki ile açıklanabilir. Bunun yanı gizeme konutta dikkat edilmesi gereken başlıca mevzular arasında doğru pabuç kullanımı da ehemmiyetlidir. Aynı zamanda sistemik hastalıkların takibi de mantar yaradılışının önlenmesi açısından zorunludur. Misalin bir diyabet hastasının doktor hakimiyetinde verilen insülin iğnesini kullanması ya da dolaşım problemi yaşayan bir ferdin yeniden doktor hakimiyetinde oral hap kullanıma devam etmesi gibi. Sistemik problemlerin ideal seviyede yakalanması dolaylı olarak tırnak mantarı tehlikesini eksiltmektedir.

Podolog Muhammet Korkmaz

özel içeriğidir.

benzer kategori içerikleri, Tırnak mantarı Onychomykose rehabilitasyonu konusu hakkında bilgiler, Tırnak mantarı Onychomykose rehabilitasyonu açıklaması, Tırnak mantarı Onychomykose rehabilitasyonu haberi, Tırnak mantarı Onychomykose rehabilitasyonu görselleri, Tırnak mantarı Onychomykose rehabilitasyonu iletişim, Tırnak mantarı Onychomykose rehabilitasyonu bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ninety eight − ninety one =