Trend Konular kategorisinde yayınlanan Gripten korunmanın yolları başlıklı konu hakkında detayları okuyabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz. Gripten korunmanın yolları konusu hakkında aradığınız tüm bilgileri Gripten korunmanın yolları başlığı altınd bulabilirsiniz.

Gripten korunmanın yolları hakkında özet açıklama şu şekildedir:

Ani hava farklılıklarının yoğun olarak yaşandığı mevsimlerinde grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları da çoğalış gösteriyor…

Gripten korunmanın yolları hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

Ani hava farklılıklarının yoğun olarak yaşandığı mevsimlerinde grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları da çoğalış gösteriyor. Kesinlikle bağışıklık sistemini güçlendirmek gerektiğini söyleyen Liv Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aslı Çurgunlu gripten korunmanın yollarını anlattı.

Hoş bir kahvaltı: Her yeni güne kumpaslı yapılan bir kahvaltı ile başlamak çok ehemmiyetli. Özellikle kahvaltıda nitelikli proteinlerin yer aldığı yumurta, peynir gibi yiyecekler tabağınızda bulunmalı.

Kumpaslı egzersiz: Hafif tempolu, haftada 4-5 kere vasati 30 ila 45 dakika egzersiz yapmayı önemsememe etmeyin ve spor hayat stiliniz olsun.

Yeterli ölçüde su: Havaların soğuması ile eksilen akışkan tüketiminizi çoğaldırmayı önemsememe etmeyin. Çay, kahve gibi meşrubatlar suyun yerini yakalamazlar ve hatta bedeninizin lüzum dinlediği su ihtiyacının çoğalmasına dahi neden olur. Bu nedenle, su içmek için susamayı beklemeyin. Her gün 10-12 kadeh su içmeye itina gösterin ve bunu 4 mevsim alışkanlık haline getirin.

Hijyene dikkat: Nezle ve gribin bullaşmasını önlemede sık sık sabun ve suyla el yıkamak, enfekte materyele dokunduktan sonra elin ağız, burun gibi baş bölgesine götürülmesinden evvel yıkanması bulaşmayı önlemede çok ehemmiyetlidir.

Meyve ve sebzeye itina: Mevsimine göre pazara çıkan taze sebze-meyveyi yeterli ölçüde ve çeşitlendirerek harcayın. Patlıcan, havuç, ıspanak, taze fasulye, kırmızıbiber, karnabahar, kereviz, portakal, nar, greyfurt, ayva, armut, elma, kivi gibi sebze ve meyveleri sofralarınızdan yetersiz etmeyin.

Haftada 3 defa balık: Bağışıklık sisteminiz için yeterli Omega-3 alımına itina gösterin. Omega-3 tüketimi bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Haftada 2-3 defa balık yemek ve her gün rastgele bir ara öğünde 2 bütün ceviz harcamak sıhhate ve mutluluğa katkı sağlayacaktır. Şayet yeterli seviyede Omega-3 alımı yoksa uzman bir doktorun teklifi ile Omega-3 yardımı alınabilir. Protein alımı da bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Yumurta en eforlu proteindir. Şayet natürel bulabilirseniz haftada 3-4 gün harcayın.

Yeterli ve nitelikli uyku: Kumpassız ve az yatanların özellikle çocukların beden mukavemeti zayıfladığı için hastalıklara daha basit tutulurlar. Beyin, karaciğer, akciğerler hatta adalelerinin dahi meselesiz çalışabilmesi için sıcaklığı hakimiyet edebilmesi ve hormonları salabilmesi gerekir. Uykusuz kalmak bedenin bunları yapmasını güçleştirir.

Grip aşısı: Grip aşısı yaptırmadan evvel kesinlikle hekiminize müracaat etin. Özellikle yaşlı, çocuk ve kronik hastalığı olanların grip aşısı yaptırması önerilir. Grip aşısı bağışıklık sistemini çalışmaya teşvik eder. Aşı ile bedeniniz, virüsü nasıl tanıyacağını ve nasıl virüse karşı savaşacağını öğretir.

Afaki ilaç kullanımı: Antibiyotikler yalnızca bakteriyel enfeksiyonları rehabilitasyon eder. Afaki biçimde antibiyotik almak sıhhatiniz için riskli olur ve antibiyotiğe karşı olan mukavemetinizi yükseltir. Hekim teklifi olmadan, afaki antibiyotik kullanmayın.

Stresten uzak durun ya da stresi idaremeye çalışın: Stresliyken beden stresi yok edebilmek için maddeler üretir ve dengesini afallar ve immün sistemde çöküş alana kazanç. Bu sebeple stres yarıyıllarında hepimiz daha sık hastalanırız.

{Makaleler} kategori içerikleri, Gripten korunmanın yolları konusu hakkında bilgiler, Gripten korunmanın yolları açıklaması, Gripten korunmanın yolları haberi, Gripten korunmanın yolları görselleri, Gripten korunmanın yolları iletişim, Gripten korunmanın yolları bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 2 = six