Trend Konular kategorisinde yayınlanan Dijital haysiyeti gözetmenin 5 kaideyi başlıklı konu hakkında detayları okuyabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz. Dijital haysiyeti gözetmenin 5 kaideyi konusu hakkında aradığınız tüm bilgileri Dijital haysiyeti gözetmenin 5 kaideyi başlığı altınd bulabilirsiniz.

Dijital haysiyeti gözetmenin 5 kaideyi hakkında özet açıklama şu şekildedir:

İnternette bir marka ya da birey hakkında çıkan negatif, karalayıcı veya gerçek değil haberler dijital haysiyeti yaralayabiliyor…

Dijital haysiyeti gözetmenin 5 kaideyi hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

İnternette bir marka ya da birey hakkında çıkan negatif, karalayıcı veya gerçek değil haberler dijital haysiyeti yaralayabiliyor. Peki online dünyadaki saygıdeğerliğin yolu nereden geçiyor?

Dijital haysiyet markalar için büyük ehemmiyet taşıyor. Günümüzde insanlar artık bir birey veya müessese hakkında bilgi alabilmek için ilk olarak arama motorlarına müracaat etiyor. Arama motorlarında karşılaşılan en minik bir negatif haber ise algıları doğrudan etkilemeye yetiyor.

Dijital dünyadaki negatif içerikler anlık harcayıcı tavırlarını doğrudan tesirlerken, uzun vadede marka haysiyetini ve imajını sallayabiliyor. İnternette birey, müessese ve markalar hakkında yapılan gerçek değil, ufak düşürücü ve karalayıcı haberler süratle dağılarak bilgi lekeliliğine, birey ve müesseselerin haysiyetinin yaralanmasına ve istenmeyen gidişatların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Araştırmalara göre internette gördüğümüz pozitif yorum ve bilgileri 3 birey ile paylaşırken, negatif haber, yorum ve bilgileri en az 7 dostumuza iletiyoruz. Bu da imaj yaralanmasına yol kalemtıraş negatif haberlerin nasıl daha süratli dağıldığını gösteriyor.

İnternette gerçek değil haberlerin kaldırılması mevzusunda faaliyet gösteren E-Koruma.net Genel Müdür Destekçisi Esra Topal dijital haysiyeti gözetmek için olmazsa olmaz 5 maddeyi şöyle sıraladı:

gizlilik sözleşmesi

1 – Saklılık kontratı imza atın

Fertsel veya müessesesel markanız ile yapacağınız operasyonlarda çalıştığınız müessese ve kuruluşlarla kesinlikle saklılık kontratı imza atın. Bu yalnızca sizi değil çalıştığınız müesseseleri de güvence altına alacaktır. Fikir hırsızlığı ve işletme gizemlerinin dağılmasının önüne geçmek için saklılık kontratı büyük ehemmiyet taşıyor. Kontrat sayesinde hem bilgileriniz korunacak, hem de yasal olarak korunma altına alınacaksınız.

dijital ortam

2 – Arama Neticelerini Hakimiyet Edin

Kullanıcıların bir marka veya birey ile hakkında ilk bilgi edinme yeri arama motorlarıdır. Hakkınızda çıkmış olan pozitif veya negatif haberler, görseller veya videolar doğrudan satış ve haysiyet kanallarınızı etkileyecektir. Özellikle online alışveriş dışında satın alma kararı veren şahıslar, arama neticelerindeki ayrıntıları araştırarak mağazalarınıza ziyaret hakikatleştirebilir. Misalin beyaz eşya satın almak isteyen şahıslar çevrimiçi bir araştırmadan sonra fiziki olarak satın alma harekâtını asıllaştırabilmektedir.

dijital ortam

3 – Olmazsa Olmaz Sosyal Medya

Hakkınızda başkaları tarafından paylaşılmış veya kendi paylaştığınız her gönderinin dijital civarda saklandığını unutmayınız. Kullanmış olduğunuz tüm sosyal medya hesaplarında etkin olmalısınız, olası bir krizde hemen haberdar olabilirsiniz.

dijital ortamt

4 – Şikayet Yönetimi

Alıcılarınızdan gelen pozitif veya negatif tam isteklere yanıt vermelisiniz. Alıcılar ile arasında duygusal bir bağ kuran şirketler şikâyet veya olası krizlerde daha az etkilenecektir. Şikâyetler sayesinde markanız için negatif olabilecek bir hayli gidişatı pozitif hale getirebilirsiniz. Yapılan şikâyetin düzenlenmesi hem sadık alıcılarınızı elinizde yakalamaya, hem de yeni alıcılar kazanmanıza imkân sağlar. En ehemmiyetlisi bir sonraki satın alma harekâtında alıcı mağduriyet yaşasa dahi çözüleceğinden emin olur, güven duygusu büyür.

dijital ortam

5 – Alarm Oluşturma

Hakkınızda yapılan yorumları, yayınlanmış haber, görsel ve içerikleri takip edebileceğiniz alarm oluşturmanızı öneri ediyoruz. Böylece pozitif veya negatif yorumlara daha erken erişmeniz muhtemel olur. Hakkınızda yayınlanmış gerçek değil, karalayıcı, aslı yansıtmayan haberler için ise kesinlikle işin ehli olan uzmanlara müracaat etin.

{Makaleler} kategori içerikleri, Dijital haysiyeti gözetmenin 5 kaideyi konusu hakkında bilgiler, Dijital haysiyeti gözetmenin 5 kaideyi açıklaması, Dijital haysiyeti gözetmenin 5 kaideyi haberi, Dijital haysiyeti gözetmenin 5 kaideyi görselleri, Dijital haysiyeti gözetmenin 5 kaideyi iletişim, Dijital haysiyeti gözetmenin 5 kaideyi bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + two =